Podle výrobních záznamů s přehledem natočených smyček se zdá, že jde o poslední dabing natočený ve studiu Sparta v Michli.
V 1.sloupci je číselné označení smyčky, v druhém sloupci pořadí dobré smyčky, která bude použita pro míchání a ve třetím sloupci počet natočených smyček.
Z tohoto malého (statisticky nedostatečného) vzorku vyplývá, že z 28 smyček byl ve 12 případech úspěšný 1.pokus, v 9 případech 2.pokus, ve 2 případech 3.pokus, ve 4 případech 4.pokus a v 1 případě 5.pokus.
Delší dobu se snažím zjistit přesnější okamžik opuštění studií Sport a Sparta, neboť z několika možných předělů mezi "klasickou" a "moderní" érou barrandovského dabingu zdá se být toto hledisko jedním z nejrelevantnějších. Dříve či později to z nějakých písemných pramenů zjistíme, zajím jsme závislí na pamětnících, kteří se však svými odhady liší minimálě o tři roky. Uvedený výrobní záznam je prvním hmatatelným časovým zařazením. Nemusí se jednat o úplně poslední práci, ale minimálně vyvrací domněnku, že Sparta byla opuštěna už v polovině 80.let.
Důvodem zániku byla zřejmě souhra více okolností, technických, finančních, provozních ...
- V důsledku změněné společenské situace a následně i drastickému poklesu zájmu o kulturu (zejména divadlo a film) některé nakoupené nebo ke koupi zajištěné filmy především z produkce socialistických zemí už nebyly distribuovány a je tedy možné, že i byly staženy z titulkování či dabování.
- Zvládnutí VHS dabingů, které se vyráběly ve studiu v Hostivaři, považovali někteří představitelé a tvůrci dabingu za zásadní, aby v okamžiku velkých změn médií a technologií Barrandovu "neujel vlak" a nebyl pak na léta vyřazen ze hry v tomto důležitém segmentu trhu. Jelikož počet pracovníků technických a uměleckých profesí se nezvýšil okamžitě, zejména na přelomu let 1989 a 1990 videodabing nepochybně odčerpal část kapacit (zejména zvukařů, produkčních a režisérů).
- Jestli se dobře pamatuji, tak už "vláda národního porozumění" (10.12.1989-27.6.1990) ohlásila a realizovala velké úspory v kinematografii. Výrazně se snížilo množství finančních prostředků pro Československý státní film, byla zastavena výroba řady českých a slovenských filmů. Nevím, jak ČSF nutné úspory rozložil, ale těžko si lze představit, že např. jen do výroby tuzemských filmů. Téměř jistě šetřil všude, tedy i ve výrobě dabingu.
- Velmi brzo poté se snížilo množství vyráběných kinodabingů a zakázkových dabingů pro ČST na kopiích 35 mm. Sparta přitom byla technicky vybavena právě na tuto technologii, nic jiného se tam bez rozsáhlých úprav a modernizací dělat nedalo.
- Sport byl jako nahrávací studio považován z více důvodů za lepší, při redukování počtu nahrávacích míst tedy logicky jako první skončila Sparta.
- O dům se studiem Sport se přihlásil restituent. Nevíme, zda i o Spartu, ale každopádně nebyl důvod, aby barrandovský dabing zůstával na detašovaných místech či za ně dokonce platit nemalé nájmy, když na samotném Barrandově začal být dostatek místa v důsledku snížení filmové výroby.